CZY ZAKUP GOTOWYCH OKULARÓW TO DOBRA DECYZJA?

Przywykliśmy do tego, że okulary korekcyjne jesteśmy w stanie bez problemu kupić przy okazji realizacji recepty w aptece czy tankując samochód na stacji benzynowej. Dla niektórych są one tylko alternatywą w momencie gdy stosowane na co dzień okulary od optyka zostaną w domu, ale coraz więcej osób korzysta z nich na stałe. Do ich zakupu skłania niska cena, zazwyczaj za parę gotowych okularów nie zapłacimy więcej niż 20 zł.

Gotowe okulary mogą być sprzedawane w ograniczonym zakresie, zgodnie z regulacją ISO ich moc musi być jednakowa dla prawego oka i lewego i wynosić od +1,00 do +3,50 dioptrii. Niestety rzadko się zdarza, że osoba nosząca okulary ma taką samą wadę wzroku na jednym i drugim oku, dlatego w gotowych okularach jedno z oczu widzi gorzej niż drugie. Takie okulary również nie są przeznaczone dla osób z krótkowzrocznością lub astygmatyzmem.

Według normy ISO soczewki muszą być ustawione symetrycznie dla prawego i lewego oka. Natomiast w większości przypadków nasza twarz nie jest symetryczna, dlatego też gotowe okulary stają się niedopasowane. W salonie optycznym specjalista nie tylko dokładnie zbada nasz wzrok, ale też rozstaw i wysokość źrenic, po to aby okulary idealnie dopasować do indywidualnych parametrów pacjenta.

Czy okulary z apteki są dobre?

Zacznijmy od oprawek –  zwykle wykonane są z kiepskiej jakości plastiku lub materiałów zawierających stopy miedzi, cynku i niklu, które mogą wywoływać alergię.

Okulary kupione u optyka mogą być wykonane z tytanu, drewna, stali szlachetnej lub z wysokiej jakości tworzyw sztucznych – co ważne muszą spełniać normy wyrobu medycznego.

Soczewki okularowe – w gotowych okularach najczęściej wykonane są z akrylu, jednego z najgorszych włókien syntetycznych o niskiej transmisji światła, powodując duże aberracje (zniekształcenia obrazu).

Tymczasem soczewki okularowe kupione u optyka, są dostępne w szerokiej gamie najnowocześniejszych rozwiązań i materiałów – soczewki organiczne, mineralne, policarbon, trivex oraz wysokoindeksowe soczewki dla osób z większymi wadami wzroku. Dodatkowo można zamówić z różnego rodzaju powłokami uszlachetniającymi lub filtrami np. chroniącymi oczy przed nadmiarem szkodliwego światła niebieskiego.

Czy okulary z apteki mogą nam zaszkodzić?